به تعویق انداختن کارها، ممکن است یکی از بزرگترین مشکلات مردم امروز باشد. و می خواهیم همین الان برای همیشه این عادت را کنار بگذاریم. همواره سعی بر این دارم که تا جایی که امکان دارد مطالبی را در اختیارتان قرار دهم که در یک چشم به هم زدن بتوانید کیفیت زندگیتان را به طرز چشمگیری افزایش دهید. موفقیت در روش زیر تنها یک شرط دارد و آن این است که واقعا (تاکید می شود واقعا) بخواهید زندگیتان را تغییر دهید. تنها در این صورت است که این روش کارساز می شود و می توانید کیفیت زندگی خود را بالا برید.


سه تکنیک ساده جهت از بین بردن کاهلی و به تعویق انداختن کارها:

سخت ترین کار، اولین کار

 همواره سعی کنید که سخت ترین و مهمترین کار روز را در اولویت قرار داده و اگر امکان داشته باشد آن را در اول صبح انجام دهید. یک شروع خوب در ابتدای روز می تواند نقطه محرکی برای سایر فعالیت های باقیمانده باشد و در اکثر اوقات منجر به ایجاد یک روز خلاق با اوج انرژی خواهد شد. چطور یک فیل را خواهید خورد؟ با گاز زدن های کوچک. سعی نکنید فیل را با یک گاز بزرگ تمام کنید. چون این کار به مرور زمان خسته کننده می شود که خود منجر، به تعویق انداختن کارها می گردد. کل کار را به مراحل کوچک قابل انجام تقسیم نمایید و در مرحله بعد فقط به قسمت اول کار تمرکز کنید و سعی کنید در این مدت به چیز دیگری تمرکز ننمایید. فقط قسمت اول کار را ادامه دهید تا به صورت کامل انجام شود. و بعد به سراغ مرحله بعد روید. درک کنید که همواره درد و رنج بسیار زیادی در به تعویق انداختن کارها وجود دارد. همواره بایست دو ناراحتی را در کفه ی ترازو قرار دهید. کدام یک درد آورتر است؟ ناراحتی انجام دادن کار یا ناراحتی ناشی از کاری که انجام نشده و در کل باعث درد و رنج در کل مدت که کار را به تعویق انداخته اید؟ 

توجه داشته باشید که شاید انجام کار برایتان در نگاه اول درد آور و کسل کننده باشد. ولی بعد از شروع کاربه آن عادت کرده و از خود لذت می برید که توانسته اید بر خود غلبه کرده و آن کار را به سرانجام برسانید. این مهم وقتی حایز اهمیت است که با کارهایی در ارتباط هستیم که نیازمند زمان است. به عنوان مثال باشگاه رفتن و داشتن اندامی متناسب. شاید سر تمرین حاضر شدن و انجام تمرینات طاقت فرسا برای شما سخت باشد. اما انجام ندادن آنها و به باشگاه نرفتن دردی دراز مدت و ناراحت کننده تر دارد. ولی با انجام همیشگی مطمین خواهید بود که از اندامی متناسب و بدنی سالم برخوردار خواهید بود. یک عهد کوچک با خودت ببندید:

تمرکز کامل به مدت پنج دقیقه بروی مهمترین کار

با خودتان عهد ببندید که بروی کار مورد نظر به مدت 5 دقیقه با تمرکز کامل کار خواهید کرد. بعد از 5 دقیقه هرکاری خواستید می توانید انجام دهید. و دوباره 5 دقیقه ی بعدی را شروع نمایید. هر چقدر هم که کار برای شما ناخوشایند باشد، می توانید مدت زمان 5 دقیقه را به آن اختصاص دهید. این روش، مخصوصا برای کارهایی که مدت زمان زیادی آن را رها کرده اید بسیار مناسب می باشد. چون در اکثر مواقع وقتی که پای کار نشستید، بیشتر از 5 دقیقه را سپری خواهید نمود. در واقع سخت ترین بخش، دقایق اول شروع کار است.  از این دو متد ساده در مواقعی که کار را اصلا دوست ندارید استفاده کنید کارهای روزمره، گاهی از اوقات ممکن است کسل کننده باشد. ممکن است در طول روز ملزم به پاسخ دادن زیاد به گوشی همراه خود داشته باشید یا شاید ایمیل های زیادی دارید که می بایست به آنها پاسخ دهید. در این موارد آنها را دسته بندی کنید و در یک بازه زمانی آنها را به اتمام برسانید.

اگر باز هم یک نیروی درونی شما را به مقاومت در انجام کار ترغیب نمود از روش زیر برای کاهش این مقاومت و افزایش انگیزه برای انجام آن کار استفاده کنید:

مرحله اول)  آن را بپذیرید

 زمانی که احساس مقاومت در انجام کاری دارید، غریزه طبیعی ممکن است شما را به انجام ندادن کارترغیب نماید. من دریافته ام که انجام مخالف این طرز نگرش و فقط پذیرش آن، می تواند شگفتی بیآفریند. به خودتان بگویید: “این احساسی است که اکنون دارم و آن را می پذیرم”. شاید در وهله اول اینطور برداشت نمایید که در حال رها کردن کار هستید. با این وجود، به جای مقاومت در برابر احساسی که دارید، با پذیرفتن آن، انرژی منفی که در برابر آن کار دارید را کاهش می دهید. در واقع با انجام این کاراحساس منفی شما مانند ماشینی می ماند که در حال تمام کردن بنزین است. و در اکثر اوقات آنچنان ضعیف می شود که از محدوده تمرکز شما خارج می شود.

مرحله دوم) مزیت های کار را لیست کنید

 پس از پذیرفتن احساس خود تمام مزیت هایی که از انجام دادن کار عایدتان می شود را لیست کنید.این کار را می توانید بروی کاغذ یا کامپیوترتان انجام دهید.هنگامی که یک کار برای شما ناخوشایند باشد، اغلب تمرکز بروی موارد منفی کار نظیر سخت بودن، ریسک پذیر بودن و شکست خوردن منعطف می شود. بنابراین بایست کانون تمرکز را به سمت نکات مثبت کار جهت دهی نماییم تا باعث انگیزه و در نتیجه انجام کار شود. لیست کردن نکات مثبت و فرصت های مثبت احتمالی یک روش فوق العاده در تنظیم کردن تمرکز می باشد. همچنین اگر برای شروع مشکل داشتید می توانید با سوال های زیر به خود انرژی دهید: الف) چه نکته جالبی در مورد این وضعیت وجود دارد؟ ب) چه فرصت پنهانی در این شرایط مخفی شده است؟ اگر همت نمایید و واقعا بخواهید، همیشه نکات مثتبی در هر چیز موجود است.

مرحله سوم) فقط عمل کنید

 قاعدتا در این مرحله مقاومت ناچیزی در انجام دادن کار موجود است و احساس انگیزش بیشتری را جهت شروع کار و انجام دادن آن حس میکنید. دوباره در این نقطه است که وسوسه می شوید و به نکات منفی کار و بررسی دوباره فرآیند کار متمرکز می شوید. بنابراین هنگامی که من در این نقطه قرار می گیرم، معمولا فکر کردن را متوقف می کنم و از پشت میز کار خارج می شوم و به نکات مثبت کار مترکز می شوم و فوری کار را از سر میگیرم.

امیدوارم در این مقاله توانسته باشم مشکل شما دوست خوبم را درک کرده باشم و راهکاری ساده و فوری جهت رفع آن فراهم نموده باشم. همچنین از شما کمال سپاس و قدردانی را دارم که زمانی را برای تعالی شخصیتی خود قرار دادید  تا جامعه ای پربارتر و موفق تر را رقم بزنیم. توجه داشته باشید که هر تغییر از من نوعی شروع می شود.